zapatos de mujer nike free puma zapatillas zapatos gucci botas de futbol nike presto gorras new era Gafas oakley bolsos louis vuitton Adidas Neo cinturones gucci zapatillas saucony zapatillas de moda Adidas Originals Adidas Yeezy nike air force polos lacoste Adidas Stan Smith Zapatos nike

 

 صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | تبـلیـغات

 
 

 
    

سال اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال به محضر مقام معظم رهبري امام خامنه ايي مدظله العالي و خانوادهاي معظم شهدا و جانبازان وايثارگران و همه ي امت هميشه در صحنه مبارکباد.

 
 

 تصویر منتخب 

 
 

 پیوندها 

 

  شهرداري هاي اقليم بزرگ کاشان

  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي کاشان

  روستاهاي منطقه کاشان

  صفحات ورزشي كاشان

  صفحات اخبار اقليم بزرگ كاشان

  مراکز ، دفاتر و کانونهاي غيردولتي کاشان

  پایگاههای اطلاع رسانی

  جستجوگرها

  خبرگزاری های داخلی

  دوستان پورتال خبري کاشان

  مراکز ، دفاتر و ادارات دولتی کاشان

 
 

 تبلیغات 

 


  مشروح خبر    

یک‌شنبه 17 بهمن 1395 - 33 : 16

نویسنده : پورتال خبري كاشان

کد خبر : 18604

3522 بازدید


  برداشتي آزاد و متفاوت از « مرده ماهي ها »

حسين قطني باف


 
مدتي است تئاتر مرده ماهي ها به نويسندگي و کارگرداني « عباس جمالي » در کاشان اجرا مي شود . 
تئاتري مدرن و مفهومي ، با اقتباسي آزاد از نمايشنامه هملت اثر شکسپير که 28 بازيگر پس از 9 ماه تمرين آن را به روي صحنه بردند .   

محل اجراي اين تئاتر حياط ساختمان خانه تئاتر کاشان است که برای اجرای نمایش مناسب نيست ولي کارگردان ترجيح داده با وجود کاستي هاي فراوان اين ساختمان ، تئاتر خود را در همين مکان برگزار کند . 

« عباس جمالي » نویسنده و کارگردان مرده ماهی ها در نشستي با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کاشان ، درباره داستان این تئاتر مي گويد : نگاه به شرایط امروز دنیا نشان می دهد که جنگ به مسئله اصلی تبدیل شده و موضوع داستان مرده ماهی ها ضد جنگ و در ستیز با وضعیت کنونی جهان است.

مرده ماهي ها به لحاظ تکنينک و بازي ، اثري متفاوت ، ارزشمند ،‌ فاخر و جذاب است با اجرايي بي نقص ، پرانرژي ، حرکات تند و سریع و قابل قبول با ديالوگهايي شاعرانه و استعاري و مفاهيم کنايي که مخاطب خاص و حرفه اي مي تواند در لحظه با آن ارتباط برقرار کند ولي مخاطب عام بايد پیش زمینه ای از نمايشنامه هملت شکسپیر در ذهن داشته باشد تا بتواند مضامين و مفاهيم اين نمايش را درک و گرنه بايد چند بار آن را تماشا کند .  

در کنار ديالوگ هاي سنگين نمايش ، صحنه ، نور ، لباس و موسيقي زنده ، فضاي رازآلود و جذاب و پرکششي را براي تماشاچي به وجود آورده و اين بيانگر زحمات طاقت فرسايي است که گروه مشق متحمل آن شده است .
     
لب مطلب و جان کلام اين نمايش « نکوهش جنگ » است و کارگردان نمايش ، بروز و ظهور جنگ را ناشي از خيانت و هوسراني و هرزگي ، سرکشي و نافرماني ،   طمع ورزي و قدرت طلبي ، استبداد و استثمار و سرنوشت جنگ را خشونت و وحشي گري ، هرج و مرج ، رياکاري و نفاق ، سياهي و تباهي و ... مي داند . 

صحنه اين نمايش ، تیمارستان دانمارک ، نمادی از کشوري مبتلا به جنگ است که حاکم آن برای رسیدن به قدرت دست به هر جنایت و خيانتي می زند و با هوسراني و ظلم و جور خود کشور را مبتلا به جنگ مي کند . 
اين حاکم خودکامه ، جوانان کشور را به معرکه مي فرستد در حاليکه خود به هرزگي و خيانت و هوسراني مشغول است و از سوي ديگر پدر مقدس و رياکاري که مرگ و مردن در جنگ را عامل رستگاری سربازان غيور دانمارک مي داند و با نيرنگ و عوامفريبي آنان را به مسلخ مي برد و در نهايت پيکرشان را به گورستان می سپارد .  

برخي از ديالوگهاي اين نمايش که جنگ را در هر شرايطي مايه گند و نفرت مي داند :  
گورباباي کشور و جنگ / من نمي خواهم زن شهيد دانمارکي باشم /  زنهاي مثل تو را بايد بو کرد / بمير فرزندم رستگار خواهي شد / تنها ايمان است که  مي تونه تو را نجات بده / اوفليا من نمي دانم ايمان يعني چي / پدر تو بايد در جنگ حضور داشته باشي بايد براي فرزندان دعا بخواني / آرامش براي شما کشيش هاست / دست هاي فرشته ها بوي تو را مي دهند بوي گ.. / همه دانمارک رواني شدند / دانمارک پير ، حوصله عشق من را نداشت /  دانمارک هميشه بوي مرده ماهي مي ده بوي گند ماهي هاي مرده / هيچ شهري توي دنيا اين همه بوي ماهي مرده نمي ده / اون چيه عين روده گوسفند از تو آويزونه !!! / ريشه ريشه ميان پستانهاي خشکيده ايم !! / هيچ ستاره اي در صندوقچه خونه من نيست / من سرباز غيور دانمارکم مامان / جنازه ها فقط تن ما رو مي لرزونه و ...  

اما همانطور که آقاي عباس جمالي برداشت آزاد خود را از نمايشنامه هملت روايت کرده ، نگارنده اين وجيزه نيز ، تکمله اي را به نقد خود درباره نمايشنامه مرده ماهي ها اضافه مي کند . 

مفهوم اين نمايش براي ما ايراني‌ها بسيار قابل درک است و بروز و ظهور جنگ و خونريزي جز اين نيست که آن را آقاي عباس جمالي روايت کرده است ، جنگ بی تردید یکی از متغیرهای مهم تحول حیات اجتماعی است و بسیاری از مواقع ناخواسته در عرصه حیات بشری آفریننده تاریخ و دگرگون کننده آن بوده است.

در طول تاریخ جنگهای متعددی که ناشی از عوامل مختلفی بوده روی داده است و پیامدهای گوناگونی بر جای گذاشته اند. 
تضادهای قومی ، نژادی ، عقیدتی ، سیاسی ، اقتصادی و ... جنگها را پدید مي آورند و باعث تلفات و صدمات سنگین انسانی ، اجتماعی ، روانی و اقتصادی مي شوند .
هر جنگی عامل کشت و کشتار ، ویرانی تاسیسات حیاتی و اقتصادی جامعه ، خرابی خانه های مردم ، بی سرپرست شدن کودکان ، مشکلات روحی و روانی ، معلولیت و بیماری و ... مي شود . 

با نگاهی گذرا به گذشته ایران می توان پی برد که کشور ما در طول تاریخ خود اغلب با اين پدیده اجتماعی مواجه بوده است که تبعات مثبت و منفی فراوانی در ابعاد مختلف در پی داشته است. 
از میان جنگهای حادث شده ، جنگ تحمیلی 8 ساله علیه ایران و حمله ناجوانمردانه رژيم بعث عراق به ميهن عزيزمان و دفاع جانانه سربازان و بسيجيان غيور و حماسه ساز ايراني از کيان کشور بود ؛ جنگي تحميلي که تبعات منفی زيادي را برای مردم و کشور ما ایجاد کرد و می توان گفت به اندازه پنجاه سال مملکت ما را از رشد و ترقی عقب انداخت و جوانان بسیار عاقل و فکور و توانا را از جامعه اسلامی ما گرفت.

شهادت بسياري از فرزندان متعهد و با استعدادهاي درخشان کشور ، داغداري و مشکلات بسياري از خانواده ها به خاطر فقدان يا جانبازي يا اسارت عزيزان خويش ، تخريب بسياري از زيربناهاي صنعتي و اقتصادي کشور و برخي شهرهاي مهم ، تحميل خسارت هاي فراوان مالي و ....  در حقيقت همه هزينه هايي است که ملت قهرمان ايران براي دفاع از انقلاب و کشور اسلامي خويش و دستيابي به عزت ، استقلال ، آزادي پرداخت کرد . 

به هر حال هر جنگ ، دارای پیامدهای مثبت و هم تبعات منفی است اما نتايج مثبت 8 سال جنگ تحميلي و ناخواسته و نابرابر و ضرورت دفاع از کشور  ، براي ما ايرانيها بيشتر از پيامدهاي منفي آن بود که به صورت تیتروار به برخي از آن اشاره مي کنم : 

آبدیدگی و استقامت و پايداري مردم ،  تقويت اعتماد به نفس و خودباوري ، رشد باورهاي ديني ، مديريت دفاع مقدس با تکيه بر معنويت ، شکوفايي استعدادها و خلاقيت ها ، رشد فضايل اخلاقي و معنوي و تقويت ارزشهاي اسلامي در جامعه ، افشاي هويت و چهره منافقان ، رسواکردن قدرتهای مستکبر و نوکران او در منطقه و در سطح بين الملل ، بازدارندگي دشمنان از تعرض به ايران ، افزايش انسجام اجتماعي و تحکيم وحدت ملي ، بالا رفتن وجهه انقلاب اسلامي در سطح جهاني ، تثبيت اقتدار جمهوري اسلامي ايران ، شکل گيري و رشد ادبيات جنگي ، اثبات اصل نه شرقي و نه غربي ، حفظ تماميت ارضي کشور و ... 

به اميد آنکه هنرمندان خلاق و مستعد شهر ما کاشان در قالب کارهاي هنري نظير نمايش ، رايحه و عطر خوش شهادت فرزندان عزيز و سربازان غيور ميهن براي دفاع از تماميت ارضي ايران عزيز را در سطح جهان پراکنده و ثمره خون آنها را براي مردم بازگو کنند.
        برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پورتال خبری کاشان اینجا کلیک کنید.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "پورتال خبری كاشان" مجاز است.


 


 

 گزارش تصویری 

 
 

 ارسال تبلیغات 

 

 

 تبلیغات 

 

مشهد اردهال کاشان 

 مطالب ویژه 

 

 سکوت و بي تفاوتي تا کي ؟! نقطه جوش شما کجاست ؟! 

 زندگي در دامنه آتشفشان‹‹براي ابراهيم حاتمي کيا›› 

 فرار بزرگ از تونل خزندگان 

 فتنه گران خيره سر ... 

 🔴 آيا اين خبر صحت دارد ؟! 

 بی اطلاعی یک مدیر ، عذر بدتر از تقصیر 

 زحماتی که کوچک شمرده می شود 

 گزارش تصويري آيين معارفه دكتر سيد محمد ناظم رضوي شهردار سمنان 

 بخش اول حيازدايي و قبح زدايي هدفمند/ محفلي بنام شوي زيوآلات در کاشان 

 آيت الله سازي تبعات منفي دارد 
 

 پربازدیدترین 

 
 آيين حفظ خواني قرآن؛ ميراث معنوي کاشان / عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد

 به بهانه برگزاري يك مراسم عجيب واين بار به نام تجليل روز خبرنگار و به كام....

 مرغ همسايه غاز است

 گفت‌وگو با گوينده كاشاني اخبار راديو

 علامه آقا سيد محمد علوي بروجردي عالمی که بیش از 50 بار شفای بوعلی را تدریس کرد

 نخستین کلینیک شبانه‌روزی دندانپزشکی در کاشان افتتاح شد

 برگزاری بزرگترين مراسم آييني محرم در نوش آباد

 بر سر آرمان هاي نظام و انقلاب و ولايت با هيچ احدي معامله نمي‌کنم

 33 کشور جهان مقصد کالاهای تولیدی صادراتی کاشان

 تدوین پایان نامه های دانشگاه پیام نور کاشا ن در حفظ و احیای میراث مکتوب عالمان و فقیهان ملی

 20 درصد کاندیدهای شورای شهر کاشان جوانان 25 تا 30سال هستند

 از کتاب فرزند علی در کاشان رونمایی شد

 19 رمضان سالروز درگذشت غیاث الدین جمشید کاشانی

 تولید موج ساخت بازیهای رایانه ای ایرانی با اتکا به ذخایر فرهنگی بومی

 يك اثر تاريخي در خزاق توسط جستجوگران گنج تخريب شد


کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال خبری کاشان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است  
Designed & Powered by RayanMand

cheap canada goose jackets belstaff outlet parajumpers outlet timberland outlet peuterey jackets uk peuterey jacket canada goose sale uk parajumpers sale belstaff uk peuterey uk duvetica uk canada goose milano duveticapiumini parajumpers outlet segusino woolrich outlet barbour italia canada goose uomo giacca barbour canada goose roma belstaff outlet piumini duvetica canada goose outlet belstaff pelle peuterey saldi barbour giacca canada goose italia belstaff milano barbour uomo parajumpers segusino belstaff uomo canada goose prezzi