صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | تبـلیـغات

 
 

 
    

سال اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال به محضر مقام معظم رهبري امام خامنه ايي مدظله العالي و خانوادهاي معظم شهدا و جانبازان وايثارگران و همه ي امت هميشه در صحنه مبارکباد.

 
 

 تصویر منتخب 

 
 

 پیوندها 

 

  شهرداري هاي اقليم بزرگ کاشان

  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي کاشان

  روستاهاي منطقه کاشان

  صفحات ورزشي كاشان

  صفحات اخبار اقليم بزرگ كاشان

  مراکز ، دفاتر و کانونهاي غيردولتي کاشان

  پایگاههای اطلاع رسانی

  جستجوگرها

  خبرگزاری های داخلی

  دوستان پورتال خبري کاشان

  مراکز ، دفاتر و ادارات دولتی کاشان

 
 

 تبلیغات 

 


  مشروح خبر    

شنبه 4 دی 1395 - 37 : 23

نویسنده : محمد ملك آبادي

کد خبر : 18372

1598 بازدید


  گفتگو با معاون فني و عمراني شهرداري کاشان درباره :
چرايي احداث پل بقية الله الاعظم در بلوار امام رضا

در آستانه بهره برداري از بزرگترين تقاطع غيرهمسطح کاشان ، شبهات و ابهاماتي در گروههاي مجازي شبکه هاي اجتماعي مطرح است از جمله اينکه ...


 
تهيه و تنظيم مصاحبه : حسين قطني باف 

نگارنده مصاحبه پيش رو 5 اسفند 1388 مطلبي را با عنوان « آستانه کاشان در آستانه نوروز » به شماره 2520 در پورتال خبري کاشان منتشر کرد.
در آن مطلب با يادآوري اينکه « بلوار امام رضا (ع) » به عنوان دروازه و مدخل شهر کاشان و مسیر دسترسي به نقاط مختلف شهر و حتي مجموعه متمرکز ساختمان هاي اداري شهرستان به شمار مي رود ، به برخي از مشکلات اين بلوار اشاره و در خصوص ساماندهي و بهسازي آن ، تاکيد کرده بودم.

امروز با گذشت حدود 7 سال از آن زمان ، شاهد توسعه و رونق و برطرف شدن مشکلاتي هستيم که در آن مطلب بدان اشاره شده بود ، از جمله :

روکش آسفالت ، تأمين روشنايي کافي در شب ، توسعه فضاي سبز و پوشش گياهي مناسب ، احداث محيط ها و مکان هايي براي تفريح و اسکان موقت مسافران ، ايجاد کاربري هاي متناسب با نياز مسافران و ساکنان منطقه ، مسير پياده روي آب نما و بهرمندي از عناصر و نشانه هاي هويتي شهر که همه اينها در دوره مديريت کنوني شهرداري کاشان انجام شده است.

اکنون در آستانه بهره برداري از  طرحي ديگر در اين بلوار با عنوان بزرگترين تقاطع غيرهمسطح کاشان ، شبهات و ابهاماتي در گروههاي مجازي شبکه هاي اجتماعي مطرح است از جمله اينکه :

* پل رو گذر بقية الله الاعظم (عج) و ميدان زير آن ، با هيچ معبري متقاطع نيست!

* ميزان تردد خودروها در بلوار امام رضا (ع) و ترافيک در اين محور، درحدي نبود که در اين مسير ،  پل روگذر احداث شود.

* چرا به جاي پل روگذر ،  زيرگذر ساخته نشد؟

* اين پل صرفاً براي مصلي و نمازجمعه احداث شده

* مسئولان و تصميم گيران شهرداري ، براي توجيه تقاطع غيرهمسطح  مجبور خواهند شد ، چند معبر پيرامون ميدان زير پل طراحي کنند.
* کاش به جاي احداث اين پل ، به تعريض معابر پرترافيک درون شهري مي پرداختند.

اين ابهامات و شبهات باعث شد در خصوص اجراي طرح پل روگذر و تقاطع غيرهمسطح بقية الله با « آقاي مهندس مهيار گرانمهر» معاون محترم فني وعمراني شهرداري کاشان گفتگوي مفصلي داشته باشم ، وي در پاسخ به اين ابهامات ، اينگونه پاسخ داد:

بديهي و طبيعي است با جانمايي ساخت مصلا در بلوار امام رضا (ع) در سال 1387 و آغاز ساخت آن و تعريف کاربري هاي شبستان ، تالار اجتماعات ، کتابخانه ، مدرسه علميه ، اقامتگاه ، مهدکودک و … براي مجموعه مصلا ، امنيت تردد آحاد شهروندان به ويژه نمازگزاران روز جمعه و حتي مسافران و گردشگراني که از اين مسير وارد کاشان مي شوند در دستور کار هيئت امناي مصلا ، ستاد برگزاري نمازجمعه ، شهرداري و شوراي اسلامي شهر کاشان قرار گيرد .

گرچه در دهه اخير در برنامه ريزي هاي توسعه شهري کاشان ، پيش بيني مي شد که با توسعه شهر، مبداء ورودي کاشان « بلوار امام رضا (ع) » به تدريج در محدوده شهر قرار خواهد گرفت ؛ چنان که  در سال هاي گذشته در طرح جامع شهري کاشان براي بلوار امام رضا(ع) کاربري هاي فرهنگي ، رفاهي ، اجتماعي ، خدماتي و تجاري تعريف شده و در آينده نزديک ، تاسيسات و ابنيه هايي نظير بيمارستان 280 تخت خوابي ، باغ موزه دفاع مقدس ، مراکز تجاري و فروشگاهي ، واحدهاي رفاهي و خدماتي و ... در اين محور ايجاد خواهد شد.

از سوي ديگر تردد بيش از سه هزار خودرو در شبانه روز ( روزهاي عادي) و چندين برابر آن در فصل بهار و تابستان به ويژه در موسوم گلاب گيري ايجاب مي کرد دسترسي مسافران  و شهروندان از اين مسير به مرکز شهر،  به سهولت و در امنيت ، انجام و گره ترافيکي احتمالي ، برطرف شود.

باتوجه به اينکه در طرح جامع و تفصيلي کاشان بر توسعه معابر شهري و تسهيل شبکه عبور و مرور متناسب با تراکم جمعيت و تراکم ساختماني تاکيد شده است ، ضرورت احداث تقاطع غير همسطح و پل روگذر مصلا در بلوار امام رضا (ع) ضروري تشخيص داده شد و طرح احداث آن با حضور اعضاي هيئت امناي مصلا و اعضاي شوراي اسلامي شهر کاشان ( دوره کنوني ) تصويب شد.

البته احداث زيرگذر در اين نقطه به علت وجود تاسيسات عمده شامل لوله GPR 900 خط انتقال آب زاينده رود و لوله 600 آب شهري و لوله هاي گاز و … ، توجيه اقتصادي نداشت و هزينه جابجايي  تاسيسات زيرزميني بسيار سنگين بود ، براي همين احداث زير گذر در اين نقطه  در دستور کار قرار نگرفت.
 
بلوار امام رضا (ع) هم اکنون بخشي از بار ترافيکي خيابان شهرک اميرالمومنين ، خيابان پيام ، بلوار باقرالعلوم ، خيابان شهيد صالحي ، بلوار شهيدان ستوده ، خيابان چهارده معصوم ، بلوار دانش را تحمل مي کند اما در آينده نزديک با بهره برداري از بلوار مصلا ، بلوار الهيه ، بلوار حضرت زينب (س) و بلوار دانشگاه بر ترددها و ترافيک هاي اين مسير به ويژه محل احداث پل به مراتب افزود خواهد شد و بر همين اساس اطلاق عنوان تقاطع غيرهمسطح براي اين نقطه بي مسما نبوده است ؛ با اين توضيح که بلوار الهيه ، ميدان عامريه در خيابان اميرکبير را به بلوار امام رضا (ع) وصل کرده و بلوار مصلا نيز از ميدان دانشگاه تا بلوار امام رضا (ع) امتداد خواهد داشت.

بايد تصريح کنم که مطالعات طراحي و اجراي معابر جديد منتهي به بلوار امام رضا (ع)  و همچنين پل روگذر و تقاطع غيرهمسطح اين بلوار با توجه به اولويت ها و نيازهاي تعيين شده در چارچوب برنامه هاي مصوب و سياست هاي شهرداري و شوراي اسلامي شهر انجام شده است و به هيچ عنوان تصميم هاي خلق الساعه نيست.  

قاعدتاً يکي از مشخصه هاي اصلي توسعه شهري طراحي زيرساختهاي عمراني آن شهر به ويژه ساخت معابر و تقاطع هاي غيرهمسطح و توسعه راههاي شهري است و بنابر همين ضرروت ، معابر دسترسي و تقاطع غيرهمسطح و پل روگذر بقية الله  الاعظم (عج) در بلوار امام رضا(ع) طراحي شد.

البته احداث پل روگذر و تقاطع غيرهمسطح بقية الله (عج) به معناي کم اهميت بودن طرح هاي راهسازي و معابر در داخل و درون بافت قديم شهر نيست ، اما به علت وجود مشکلات عديده تملک و آزاد سازي املاک معارض ، ساخت معبر و خيابان هاي جديد در بافت قديم ، بسيار پر هزينه تر و روند اجراي آن هم طولاني تر از احداث راه در مناطق جديد است گرچه شهرداري کاشان در طرح و توسعه راههاي جديد داخل شهر تلاشهاي درخور توجهي داشته است که علاقمندان با مراجعه به صفحه معاونت عمراني پايگاه اينترنتي شهرداري کاشان مي توانند اطلاعات مورد نياز خود در خصوص پروژه هاي راهسازي شهر کاشان را کسب کنند .    

پل روگذر بقية الله (عج) به ويژه ميدان زير آن ، در واقع  ، محل تلاقي و تقسيم ترددها خواهد بود و اين پل و ميدان علاوه بر توزيع گردشگر در معابر پيراموني خود در آينده ، باعث حضور مطلوب و دلپذير مسافران رهگذر در حاشيه بلوار امام رضا (ع) و چه بسا اقامت خوشايند آنان در کاشان خواهد شد .

براي ساخت تقاطع غيرهمسطح و پل روگذر بقية الله (عج) 10ميليارد تومان هزينه شده است ، طول اين پل 108متر و پهناي آن 26 متر است و در مدت دو سال ساخته شده است.

پل روگذر شامل دو مسير رفت و برگشت است که هر مسير دو خط عبور و يک خط اضطرار دارد.

سرعت عبور روي پل 70 کيلومتر بر ساعت و در زير پل و دور ميدان 30 کيلومتر بر ساعت تعيين شده است.

سيستم پل از نوع تابليه فلزي است و عرشه پل ، بتني با تيرهاي فلزي  است که بر 2 کوله 200 متري سوار است.

شيب کوله هاي پل 5 درصد و در مجموع 450 متر طول آنهاست ؛ کوله هاي پل از نوع خاک مسلح با تسمه هاي ژئوسنتتيک همراه با ديواره پيش ساخته بتني اجرا شده است  به گونه اي که عرشه و کوله ، توانايي تحمل عبور وسايل نقليه سنگين و کاميون ها را نيز خواهد داشت. 

ميدان زير پل مصلي هم با قطر 65 متر به لحاظ منظر شهري و با طرح اسليمي با معماري ايراني اسلامي کاشان همخواني دارد.

در يک جمله بايد گفت :  پل بقية الله (عج ) علاوه بر کنترل و تنظيم و هدايت ترددها و ترافيک بلوار امام رضا (ع) در حال و آينده و دسترسي به معابر در دست احداث و کنوني ، به لحاظ بصري و منظر شهري نمادي از هويت ديني و مذهبي کاشان و همچنين کاشان مدرن و پيشرفته براي رهگذران و شهروندان به شمار خواهد رفت و به لحاظ استقرار در مدخل و ورودي شهر کاشان ، لحظه نخست ورود گردشگران به کاشان را خاطره انگيز خواهد کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پورتال خبری کاشان اینجا کلیک کنید.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "پورتال خبری كاشان" مجاز است.


 


 

 گزارش تصویری 

 
 

 ارسال تبلیغات 

 

 

 تبلیغات 

 

مشهد اردهال کاشان 

 مطالب ویژه 

 

 🔴 وحدت به نفع اصولگرايان ، تکثر به سود حامیان دولت 

 🔹 جای خالی زنان در پارلمان شهری 

 ✅ تخصص يا تعهد ؟! 

 📌 برنامه محوري و تخصص گرايي در تنظيم فهرستهاي انتخاباتي 

 تفاهم و اقناع يا شرط و شروط ، کدام بهتر است ؟! 

 شوراي اصولگرايان کاشان و یک تصمیم گیری مهم 

 براي شوراي پنجم كاشان 292 نفر احساس تكليف شرعي كردند /ما براي پرداخت سهم آمده ايم نه براي دريافت سهم 

 مديريت انقلابي راه نجات 

 اولين خبر خوش براي اصحاب رسانه كاشان در سال 96 

 کشور بن‌بست ندارد؛ راه حل مشکلات مردم مدیریت انقلابی و کارآمد است/ مقابل کسانی که بخواهند رأی مردم را بشکنند می‌ایستم 
 

 سوژه هاي خبري 

 

 سخنراني نويسي در خبر ، مخاطب را فراري مي دهد 

 لطفا ! جاهاي خالي اين خبر را تکميل کنيد ... 

 پيشنهاد مصاحبه درباره جاده سازي در کوير مرنجاب 

 طرح کنارگذر شرقي کاشان چه شد ؟ 

 خبرنگاران هندوانه نيستند 
 

 پربازدیدترین 

 
 به بهانه برگزاري يك مراسم عجيب واين بار به نام تجليل روز خبرنگار و به كام....

 علامه آقا سيد محمد علوي بروجردي عالمی که بیش از 50 بار شفای بوعلی را تدریس کرد

 گفت‌وگو با گوينده كاشاني اخبار راديو

 دکتر سید جواد ساداتی نژاد تا ابن لحظه 49919 فدایی 42866 و قدیری 9990

 دكتر ساداتي نژاد با 52 هزار و 899 راي به عنوان راي اول كاشان راهي بهارستان شد

 برگزاری بزرگترين مراسم آييني محرم در نوش آباد

 بر سر آرمان هاي نظام و انقلاب و ولايت با هيچ احدي معامله نمي‌کنم

 33 کشور جهان مقصد کالاهای تولیدی صادراتی کاشان

 نخستین کلینیک شبانه‌روزی دندانپزشکی در کاشان افتتاح شد

 مرغ همسايه غاز است

 تدوین پایان نامه های دانشگاه پیام نور کاشا ن در حفظ و احیای میراث مکتوب عالمان و فقیهان ملی

 از کتاب فرزند علی در کاشان رونمایی شد

 20 درصد کاندیدهای شورای شهر کاشان جوانان 25 تا 30سال هستند

 19 رمضان سالروز درگذشت غیاث الدین جمشید کاشانی

 تولید موج ساخت بازیهای رایانه ای ایرانی با اتکا به ذخایر فرهنگی بومی


کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال خبری کاشان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است  
Designed & Powered by RayanMand