zapatos de mujer nike free puma zapatillas zapatos gucci botas de futbol nike presto gorras new era Gafas oakley bolsos louis vuitton Adidas Neo cinturones gucci zapatillas saucony zapatillas de moda Adidas Originals Adidas Yeezy nike air force polos lacoste Adidas Stan Smith Zapatos nike

 

 صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | تبـلیـغات

 
 

 
    

سال «حمایت از کالای ایرانی» به محضر مقام معظم رهبري امام خامنه ايي مدظله العالي و خانوادهاي معظم شهدا و جانبازان وايثارگران و همه ي امت هميشه در صحنه مبارکباد.

 
 

 تصویر منتخب 

 
 

 پیوندها 

 

  شهرداري هاي اقليم بزرگ کاشان

  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي کاشان

  روستاهاي منطقه کاشان

  صفحات ورزشي كاشان

  صفحات اخبار اقليم بزرگ كاشان

  مراکز ، دفاتر و کانونهاي غيردولتي کاشان

  پایگاههای اطلاع رسانی

  جستجوگرها

  خبرگزاری های داخلی

  دوستان پورتال خبري کاشان

  مراکز ، دفاتر و ادارات دولتی کاشان

 
 

 تبلیغات 

 


  مشروح خبر    

دوشنبه 5 مهر 1395 - 24 : 12

نویسنده : پورتال خبري كاشان

کد خبر : 17774

3625 بازدید


  شهر من کاشان است ...

یادداشت حسین قطنی باف درباره برنامه های فرهنگی هنری اخیر در کاشان


 

ايجاد شرايط لازم براي حضور خانواده‌ها به‌ويژه جوانان در برنامه‌هاي فرهنگي و هنري و فراهم‌سازي محيط مساعد براي رشد و تعالي فرهنگي مردم و اجراي طرح‌هاي غني‌سازي اوقات فراغت و کمک به افزايش روحيه نشاط و شادابي شهروندان با استفاده از روش‌ها و ابزارهاي فرهنگي و هنري ،  از وظايف مسئولان سازمانها و ادارات و کانونهاي فرهنگي ، هنري و ورزشي است . 

جشن ها و جشنواره ها و گردهمايي هاي محلي يکي از برنامه هايي است که نشاط اجتماعي و شادابي مردم و وفاق و انس و الفت شهروندان را ارتقا و خاطره جمعي اهالی یک منطقه را تشکيل مي دهد و تقويت هويت ملي و همدلي ها با تجديد همين خاطره هاي جمعي ميسر مي شود . 

برگزاري اين برنامه هاي همگاني خاطره انگيز ، هم هزينه بر است و هم زحمات و تلاش هاي زيادي را مي طلبد و به سبب آنکه نمي توان ، تمام توقعات و سلايق گروههاي مختلف مردم را در جزئيات آن لحاظ کرد ، ممکن است دلخوري و گله و شکایت گروه یا افرادی را نيز در پي داشته باشد با اين حال برگزارکنندگان این قبیل برنامه ها ، سعي شان بر اين است ، رضايت بيشتر مردم را در اجراي برنامه هاي فرهنگي هنري جلب کنند . 

بدیهی است هر چقدر مسئولان فرهنگي و هنري در اجراي برنامه هاي همگاني و عمومي ، تدبير کنند و مصالح دینی و عرفی و قانونی را در نظر بگيرند و بر اجراي آن برنامه ها نظارت دقيق و کاملي داشته باشند ، هم ضریب خطا کاهش خواهد یافت و هم رضایتمندی بیشتری را در پی خواهد داشت .    

خرداد امسال خطاي یک نفر ، يعني مجري مراسم پايان سال تحصيلي يکي از مدارس يزد ، باعث شد نام دارالعباده يزد چند روزي سوژه و دستاویز رسانه ها و فضای مجازي شود.  
در اين مراسم ،  مجري برنامه در اقدامي عجيب از دانش آموزان دختر حاضر در سالن خواسته بود با سه شماره چادرهاي خود را به نشان پايان سال تحصيلي به بالا پرتاب کنند حال آنکه چند مسئول در رديف نخست سالن نشسته بودند و سکوت و حضور منفعلانه این مسئولان با دیدن این خطای آشکار ، برای رسانه ها ، بیشتر نمود داشت .    

بنابر اين مسئولان و برگزارکنندگان برنامه هاي فرهنگي و هنري بايد مراقب کوچکترين خطاها باشند تا مبادا شائبه هایی نظیر اصالت زدایی فرهنگ و هویت محلی و منطقه ای ،  قداست زدايي مذهب و اعتقادات مذهبی ،  قبح شکني عفاف و حجاب ، سهل انگاری و ولنگاری دینی ، توهین و شوخی با مقدسات و قسم ها و نامهای بزرگ و ترويج اباحه گري از برنامه های آنان برداشت شود . 

چند سالی است در برخی مراسم و مناسبت های شهر ما کاشان تئاترها و نمايش هاي به اصطلاح طنز با گویش کاشاني به منظور خنداندن مردم به ويژه نوجوانان و جوانان اجرا می شود که صراحتاً باید گفت اجراکنندگان آن ، با رفتارها و دیالوگهای جلف و زننده ، هويت زنان و مردان این شهر را لگدمال مي کنند و بصورت برجسته و پررنگ ، چادر و پوشش برتر مادران و زنان و دختران اصيل کاشاني و عفت و 
پاکدامنی و حیای آنان را به استهزا مي گيرند .

و بدتر آنکه گاه این قبیل نمایش های پوچ در مکانهای مذهبی مثل حسینیه ها یا در خلال مراسم مذهبی و در حضور مسئولان و  معتمدان برگزار می شود و خواص هم مثل بقیه در رديف نخست به تماشاي اين نمايش های مبتذل می نشینند و  نه تنها اعتراضی ندارند بلکه ذره ای فکر نمي کنند که حضور آنان به تاييد و ترويج اين آثار ضدفرهنگي و تهي از هنر و پيام ، کمک مي کند .  

حتی نگارنده این وجیزه در برخی مراسم رسمی کاشان دیده است که قطعات بي کلام و موسيقي برخي ترانه هاي غیرمجاز خوانندگان خارج از کشور  در ميان برنامه ها ، بصورت زنده نواخته شده و جالب آنکه کک هیچ مسئولی هم نگزیده است . 

علاوه بر این مدتی است در فضاي مجازي MadLipz يا صداگذاري روي ويدئوهاي کوتاه مد شده و عده اي ناآگاه با گويش کاشاني روي ويدئوهاي کوتاه صداگذاري مي کنند و در اين ويدئوها ، با شوخي هاي مبتذل ، کاشاني ها را مردماني بددهان ، شکم پرست ، ترسو و ... به کاربران اينترنتي معرفي مي کنند.    

چند روز پيش هم در جوار آرامگاه حکيم و فيلسوف و محدث بزرگ ملامحسن فيض کاشاني جشني برگزار شده که هيچ کس مسئوليت حواشي و برنامه های آن جشن را قبول نمي کند ! 
ملامحسن که در وصيتش حتي ساخت سايبان بر فراز مزارش را نهي کرده اکنون در جوار مزار ساده و بي تکلفش ، قطعات موسيقي اي نواخته و برنامه هايي اجرا مي شود که هيچ سنخيتي با مقام و منزلت اين شخصيت فرزانه و هيچ تناسبي با فرهنگ و هنر ايراني ندارد !  

آن وقت جناب فرماندار کاشان چونان عاقلی که مخاطبان خود را سفیه می پندارد در توجیه این برنامه می گوید : « برخی ادبا و عرفای نامی مانند محدت مشهور ، فیض کاشانی نگاه ویژه و مثبتی به موسیقی دارند » ؛ عجب !! 
آقای مؤمنیان ، گرچه فیض کاشانی به استناد روایاتی معتبر غنا  ( آواز خوانی ) را در مجالس عروسی جایز و همچنین در رساله « مشواق » خود غنا و خواندن اشعار دینی و اخلاقی را به صورت خوش برای ترویح روح مومنان جایز دانسته است اما در همه آثار او با بیانی روشن مردم را از هر گونه استفاده باطل از غنا و لهو و لعب بر حذر داشته است با این حال ، دیدگاه ملامحسن فیض درباب موسیقی مجوزی برای برپایی برنامه ای غیرمتعارف بر سر مزار او نیست ! چه کسی را در کاشان پیدا می کنید که بر سر مزار پدر خود مطرب و ترانه خوان آورده باشد ؟        

یا اینکه پويا بياتي و رضا صادقي دو خواننده موسيقي پاپ به مناسبت عيد غدير ميهمان کاشانيها می شوند و برخی آثارشان را برای شهروندان اجرا می کنند سپس آقای رضازاده رئیس سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری کاشان در پاسخ به برخی واکنش ها می گوید : « اجرای برنامه رضا صادقی کنسرت نبوده ، شادیانه بوده ...  من به واژه کنسرت آلرژی دارم » ؛ عجب !! مگر چالش بر سر عنوان برنامه است !   

آقای رضازاده عزیز ،  حتي اگر اين دو خواننده آرامترين و کم ريتم ترين ترانه هايشان را با هماهنگي مسئولان برگزارکننده براي مردم اجرا کرده باشند ، جيغ و صوت و هورا و سبکسري و جوگير شدن برخي دختران و پسران را با چه معیاری باید قیاس کرد که منطبق با شرع و عرف و فرهنگ ایرانی و ارزشها و هنجارهای اسلامی باشد ؟! 
چرا اصرار داريم شهر کاشان را جور ديگري به مردم معرفي کنيم ؟! 

بله شهر ما کاشان ، زادبوم نوازنده چيره دست ابوالحسن صبا و خوانندگاني نظير امين الله رشيدي و محمد معتمدي است و کسي هم با اجراي برنامه هاي موسيقايي در کاشان مخالف نيست ،​ اصلا کسی موافق جزم‌انديشي و اختناق و فضای بسته در برنامه های فرهنگی و هنری نيست اما آزادانديشي غير از ولنگاري دینی و عرفی است ، اگر برنامه های موسيقي ، فاخر باشد و برگزاری متن و حاشیه و کلیات و جزئیات آن ، متناسب با نام و نشان و هویت کاشان باشد هیچ ایرادی بر آن وارد نخواهد بود . 
     
بنابر اين براي اينکه مردم کاشان را با برنامه هاي فرهنگي و هنري متعالي و متناسب با هويت و فرهنگ و اعتقادات ديني آنان به وجد بیاوریم و به تحسين وا داريم چند نکته شایسته يادآوري است . 

اولا - نيت و هدف گردانندگان و برگزارکنندگان برنامه هاي فرهنگي و هنري در شهرستان کاشان قابل ستايش است و آنان صرفا براي شور و نشاط و شادي مردم در صدد برگزاري و برپايي اين برنامه ها هستند و سعي مي کنند براي همه قشرها و طيف ها برنامه هاي متناسبی را برگزار کنند اما بايد گفت هدف هرگز وسيله را توجيه نمي کند و نبايد از روش و وسيله نامتعارف و نامشروع براي رسيدن به اهداف متعالي استفاده کرد .

ثانيا - برگزار کنندگان برنامه هاي فرهنگي کاشان باید به پيشينه و هويت فرهنگي و تاريخي و مذهبي کاشان عرق و تعصب داشته باشند و هرگز در اجراي برنامه هاي فرهنگي هنري ، تهران و کلانشهرها را الگو قرار ندهند ، هر شهري فرهنگ و هنجارهاي فرهنگي متفاوت و خاص خود را دارد و نبايست خرده فرهنگها و صبغه ديني و مذهبي مردم کاشان را در برپايي برنامه هاي فرهنگي هنري ناديده گرفت ؛ برنامه اي که براي شهروندان و مردم کاشان اجرا مي شود بايد با باورها و اعتقادات ديني و فرهنگي مردم اين شهر سازگاري داشته باشد . 
   
ثالثا - مديران فرهنگي و هنري شهرستان کاشان حتما به مميزي و نظارت و ارزيابي برنامه هاي فرهنگي و هنري قبل و حين اجرا ، اشراف کامل داشته باشند و هرگز صفر تا صد اجراي يک برنامه فرهنگي يا هنري را به مجري يا يک گروه برنامه ساز واگذار نکنند ؛ سفارش دهنده برنامه يا متولي اصلي برنامه نبايد در برابر مجري و برگزارکنندگان فرعي ، منفعل باشد ، مديران و  مسئولان و هيئات شهر کاشان بايد صاحب نظر باشند و بايد از حق دخالت و جرح و تعديل برنامه هاي مغاير با شئونات کاشان برخوردار باشند . 

کاشان خاستگاه تمدن هفت هزارساله است ، ديار فرهنگ و هنر ايراني است ، مردم اين شهر به پيشگامي پذيرش مذهب تشيع شهرت دارند ، کاشان شهر سيدالشهدا و شهر غديريان و فاطميون است . بياييد با خردورزي ، فکر درست و تصميم دقيق به داشته هاي فرهنگی و هنری این تمدن کهن خود بباليم . 
   برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پورتال خبری کاشان اینجا کلیک کنید.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "پورتال خبری كاشان" مجاز است.


 


 

 گزارش تصویری 

 
 

 ارسال تبلیغات 

 

 

 تبلیغات 

 

مشهد اردهال کاشان 

 مطالب ویژه 

 

 سال97 سال «حمايت از کالای ايرانی» زيربناي هرگونه حركت و ترقي است 

 سکوت و بي تفاوتي تا کي ؟! نقطه جوش شما کجاست ؟! 

 زندگي در دامنه آتشفشان‹‹براي ابراهيم حاتمي کيا›› 

 فرار بزرگ از تونل خزندگان 

 فتنه گران خيره سر ... 

 🔴 آيا اين خبر صحت دارد ؟! 

 بی اطلاعی یک مدیر ، عذر بدتر از تقصیر 

 زحماتی که کوچک شمرده می شود 

 گزارش تصويري آيين معارفه دكتر سيد محمد ناظم رضوي شهردار سمنان 

 بخش اول حيازدايي و قبح زدايي هدفمند/ محفلي بنام شوي زيوآلات در کاشان 
 

 پربازدیدترین 

 
 آيين حفظ خواني قرآن؛ ميراث معنوي کاشان / عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد

 به بهانه برگزاري يك مراسم عجيب واين بار به نام تجليل روز خبرنگار و به كام....

 مرغ همسايه غاز است

 تير كاليبر دشمن قلب بزرگ سردار علي معمار را شكافت و به قلب بي سيم چي با وفايش

 علامه آقا سيد محمد علوي بروجردي عالمی که بیش از 50 بار شفای بوعلی را تدریس کرد

 گفت‌وگو با گوينده كاشاني اخبار راديو

 نخستین کلینیک شبانه‌روزی دندانپزشکی در کاشان افتتاح شد

 برگزاری بزرگترين مراسم آييني محرم در نوش آباد

 بر سر آرمان هاي نظام و انقلاب و ولايت با هيچ احدي معامله نمي‌کنم

 تدوین پایان نامه های دانشگاه پیام نور کاشا ن در حفظ و احیای میراث مکتوب عالمان و فقیهان ملی

 33 کشور جهان مقصد کالاهای تولیدی صادراتی کاشان

 19 رمضان سالروز درگذشت غیاث الدین جمشید کاشانی

 از کتاب فرزند علی در کاشان رونمایی شد

 20 درصد کاندیدهای شورای شهر کاشان جوانان 25 تا 30سال هستند

 تولید موج ساخت بازیهای رایانه ای ایرانی با اتکا به ذخایر فرهنگی بومی


کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال خبری کاشان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است  
Designed & Powered by RayanMand

cheap canada goose jackets belstaff outlet parajumpers outlet timberland outlet peuterey jackets uk peuterey jacket canada goose sale uk parajumpers sale belstaff uk peuterey uk duvetica uk canada goose milano duveticapiumini parajumpers outlet segusino woolrich outlet barbour italia canada goose uomo giacca barbour canada goose roma belstaff outlet piumini duvetica canada goose outlet belstaff pelle peuterey saldi barbour giacca canada goose italia belstaff milano barbour uomo parajumpers segusino belstaff uomo canada goose prezzi