zapatos de mujer nike free puma zapatillas zapatos gucci botas de futbol nike presto gorras new era Gafas oakley bolsos louis vuitton Adidas Neo cinturones gucci zapatillas saucony zapatillas de moda Adidas Originals Adidas Yeezy nike air force polos lacoste Adidas Stan Smith Zapatos nike

 

 صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | تبـلیـغات

 
 

 
    

سال «حمایت از کالای ایرانی» به محضر مقام معظم رهبري امام خامنه ايي مدظله العالي و خانوادهاي معظم شهدا و جانبازان وايثارگران و همه ي امت هميشه در صحنه مبارکباد.

 
 

 تصویر منتخب 

 
 

 پیوندها 

 

  شهرداري هاي اقليم بزرگ کاشان

  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي کاشان

  روستاهاي منطقه کاشان

  صفحات ورزشي كاشان

  صفحات اخبار اقليم بزرگ كاشان

  مراکز ، دفاتر و کانونهاي غيردولتي کاشان

  پایگاههای اطلاع رسانی

  جستجوگرها

  خبرگزاری های داخلی

  دوستان پورتال خبري کاشان

  مراکز ، دفاتر و ادارات دولتی کاشان

 
 

 تبلیغات 

 


  مشروح خبر    

دوشنبه 31 خرداد 1395 - 48 : 12

نویسنده : محمد ملك آبادي

کد خبر : 17027

2352 بازدید


  جشنهاي کهن آغاز تابستان و ديدار تولد خورشيد در چارتاقي نياسر

مراسم ديدار طلوع و تولدخورشيد در چارتاقي نياسر با حضور دوستداران باستان ستاره‌شناسي ايراني و همراهي خبرنگاران از سايتهاي مختلف خبري در بامداد يکم تير ماه ، در شهر نياسر برگزار مي شود


 
به گزارش پورتال خبري كاشان، به نقلا از روابط عمومي شهرداري نياسر، مراسم ديدار طلوع و تولد خورشيد در چارتاقي نياسر با حضور دوستداران باستان ستاره‌شناسي ايراني و همراهي خبرنگاران از سايتهاي مختلف خبري در بامداد يکم تير ماه ، در شهر نياسر برگزار مي شود
 
 خورشيد در حرکت ساليانه خود از ديد ناظر زميني ، در آغاز تابستان به بالاترين نقطه طلوع و غروب خود ميرسد که به اندازه 5/23 درجه از نقطه اعتدالين فاصله ميگيرد.
 
 در اين هنگام خورشيد از بالاترين جايگاه  طلوع خود در افق شمال خاوري بر ميدمد و در بالاترين جايگاه غروبگاهي خود در افق شمال باختري فرو ميرود .
 
 حرکت روزانه خورشيد در آسمان نيز در اين هنگام به بالاترين خط سير خود باز ميرسد که بيش از ديگر روزهاي سال به قطب آسماني نزديک شده و در نتيجه بلندترين روز سال و کوتاهترين شب سال را پديد مي آورد .
 
 در اين روز و در لحظه ظهر خورشيدي ، زاويه ميان خورشيد و افق جنوبي بيشتر از هر روز ديگر است و آفتاب در اين روز به کمال و اوج ساليانه خود دست
 مي يابد.
 
اين هنگام براي مردمان باستان که دلبستگي فراواني به پديده هاي کيهاني داشته و چنين پديده هايي را در زندگي روزمره ، آئينها و باورداشتهاي خود دخالت ميداده اند : اهميت بسيار داشته  است و آئينها و جشنهاي پرشماري را در اين هنگام بر پا مي داشته اند .
 
 هر چند که امروزه بسياري از اين سنتهاي کهن به فراموشي سپرده شده است اما برخي از آنها علاوه بر ثبت در تاريخنامه ها و ديگر منابع مکتوب تا به امروز نيز در ميان مردمان باز مانده اند که به برخي از آنها اشاره مي‌شود.
 
نام ماه خرداد در اوستايي (هئوروتات )به معناي رسائي و کمال و پرگي که در (گات ها)ي زرتشت نيز به کار رفته است ، به احتمال از همين پديده برگرفته شده است .چرا که خورشيد درپايان اين ماه به کمال و اوج خود ميرسد و مسيرش طولاني تر و پايگاهش فرازمند تر مي‌شود.
 
ديگر اينکه آغاز تابستان در(گاهشماري گاهنباري)(کهنترين گاهشماري شناخته شده ايراني)آغاز سال نو نيز بوده است که اين شيوه آغاز سال هنوز تا اندازه اي در گاهشماري طبري باز مانده است.
 
 در گاهشماري گاهنباري طول سال به 4 فصل و چهار نيم فصل بخش ميشده است که همچنان در تقويم زراعي روستائيان و کشاورزان ايراني برقرار و متداول است.
 
برخي از بازماندگان آئينهاي آغاز تابستان که ظاهراً بسيار فراوان بوده اند عبارتند از: جشنهاي اول تووستوني(تابستاني) که در فراهان ، اراک، محلات، و بسياري از نواحي ديگر ايران همراه با گردهمائي و مراسم آبپاشي در صحرا برگزار مي‌شود.
 
دوم جشن ناشناخته و فراموش شده اي به نام (جشن نيلوفر)در ششم تير ماه که ابو ريحان بيروني در کتاب گرانقدر آثار الباقيه از آن ياد کرده و ممکن است با شکوفا شدن گلهاي نيلوفر در آغاز تابستان در پيوند باشد. سوم آئين (پرسه) زرتشتيان در نخستين روز تيرماه که ظاهراً بازمانده آئين گراميداشت در گذشتگان در آغاز سال نوي گاهنباري است.
 
چهارم جشن (عيدماه ) در ميان مردمان سواد کوه و برخي ديگر از نواحي کوهستاني مازندران در بيست و نهم خردادماه که با آتش افروزي بربلنديها و سرود و شادي برگزار ميشود.
 
پنجم آئين(گوجه عروس) يا (گل عروس) در خراسان و افغانستان باختري و اهداي ميوه هاي نورسيده آرد و نبات به نوعروسان
اما از سوي ديگر لازمه تشخيص هنگام فرا رسيدن آغاز تابستان و انقلاب تابستاني در دوران باستان شاخصي براي اندازه گيري آن است . اين شاخصها همانا تقويمهاي آفتابي است که اين نگارنده در نوشتارهاي گوناگون به آنها اشاره کرده و يکي از آنها تقويمهاي آفتابي چارتاقي مانند و بويژه چارتاقي نياسر در غرب کاشان است.
 
در همه چارتاقي هاي ايران ، نسبت خاصي ميان پهناي پايه ها به طول هر ضلع آن وجود دارد که در نتيجه آن زاويه تشکيل شده ميان خط ديده هايي که از ميان پايه هاي داخلي بنا مي گذرد. با تغييرات ميل خورشيد در طول سال برابر است و مي توانسته اند با چنين ويژگي جالبي ، هنگام هاي مفروض ساليانه را تشخيص داده استخراج کنند.
 
در چارتاقي نياسر کاشان نيز سازوکاري انديشيده و ساخته شده است که چند هنگام ساليانه را بتوان با ديدار طلوع خورشيد از ميان روزنه هاي تشکيل شده در ميان اضلاع  داخلي پايه هاي بنا تشخيص داد.
 
اين چارتاقي تنها نمونه سالم باقي مانده از ميان ده ها چارتاقي ايران است که پس از حدود دو هزار سال ، همچنين کاربري تقويمي و رصدي خود را تا به امروز حفظ کرده است و ميتوان از جمله در آغاز تابستان به مشاهده طلوع خورشيد از ميان روزنه ويژه آن پرداخت .
 
 در بسياري از تقومهاي آفتابي ديگر که اين نگارنده آنها را معرفي کرده است اين امکان تنها با ديدار سايه هاي خورشيد بامدادي فرا دست مي آيد اما در چارتاقي نياسر علاوه بر سنجش دقيق زمان از طريق سايه هاي ايجاد شده در ميان پايه هاي چند گانه داخلي بنا که در حکم يک آفتاب سنج دقيق هستند ميتوان قرص خورشيد را نيز از روزنه ويژه اي که رو به سوي محل طلوع خورشيد در انقلاب تابستاني دارد ، تماشا کرد.
 
بر آمدن باشکوه خورشيد از اين روزنه ، علاوه بر اثبات انجام محاسبات نجومي در ساخت اين بنا ،ما را به ياد روزگاراني مياندازد که به گمان در چنين هنگامي آئينهاي ويژه در آنجا برگزار ميشده است گردهائيهايي که گويا با آئين نيايش زرواني که ريشه اي ژرف با خورشيد و پديده هاي کيهاني داشته در پيوند بوده است.
 
 در نزديکي چارتاقي نياسر نمونه اي از يک ساعت آفتابي کهن نيز وجود داشته است که متاسفانه در ساليان اخير منهدم شده است اين ساعت همراه با چارتاقي مجموعه اي کامل از ابزارهاي زمان سنجي را فراهم کرده بوده اند.
 
امسال نيز همچون سالهاي گذشته ، مراسم ديدار تولد خورشيد انقلاب تابستاني در چارتاقي نياسر و پاسداشت آئينهاي کهن آغاز تابستاني با حضور دوستاران اختر باستان شناسي ايراني و ديگر علاقه مندان در بامداد روز سه شنبه اول تيرماه  برگزار مي‌شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی پورتال خبری کاشان اینجا کلیک کنید.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "پورتال خبری كاشان" مجاز است.


 


 

 گزارش تصویری 

 
 

 ارسال تبلیغات 

 

 

 تبلیغات 

 

مشهد اردهال کاشان 

 مطالب ویژه 

 

 مدرسه علميه اي با يكصد مقاله علمي پژوهشي تحقيقي در كاشان + گزارش تصويري 

 سال97 سال «حمايت از کالای ايرانی» زيربناي هرگونه حركت و ترقي است 

 سکوت و بي تفاوتي تا کي ؟! نقطه جوش شما کجاست ؟! 

 زندگي در دامنه آتشفشان‹‹براي ابراهيم حاتمي کيا›› 

 فرار بزرگ از تونل خزندگان 

 فتنه گران خيره سر ... 

 🔴 آيا اين خبر صحت دارد ؟! 

 بی اطلاعی یک مدیر ، عذر بدتر از تقصیر 

 زحماتی که کوچک شمرده می شود 

 گزارش تصويري آيين معارفه دكتر سيد محمد ناظم رضوي شهردار سمنان 
 

 پربازدیدترین 

 
 آيين حفظ خواني قرآن؛ ميراث معنوي کاشان / عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد

 به بهانه برگزاري يك مراسم عجيب واين بار به نام تجليل روز خبرنگار و به كام....

 مرغ همسايه غاز است

 تير كاليبر دشمن قلب بزرگ سردار علي معمار را شكافت و به قلب بي سيم چي با وفايش

 علامه آقا سيد محمد علوي بروجردي عالمی که بیش از 50 بار شفای بوعلی را تدریس کرد

 گفت‌وگو با گوينده كاشاني اخبار راديو

 نخستین کلینیک شبانه‌روزی دندانپزشکی در کاشان افتتاح شد

 برگزاری بزرگترين مراسم آييني محرم در نوش آباد

 بر سر آرمان هاي نظام و انقلاب و ولايت با هيچ احدي معامله نمي‌کنم

 تدوین پایان نامه های دانشگاه پیام نور کاشا ن در حفظ و احیای میراث مکتوب عالمان و فقیهان ملی

 33 کشور جهان مقصد کالاهای تولیدی صادراتی کاشان

 19 رمضان سالروز درگذشت غیاث الدین جمشید کاشانی

 از کتاب فرزند علی در کاشان رونمایی شد

 20 درصد کاندیدهای شورای شهر کاشان جوانان 25 تا 30سال هستند

 تولید موج ساخت بازیهای رایانه ای ایرانی با اتکا به ذخایر فرهنگی بومی


کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال خبری کاشان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است  
Designed & Powered by RayanMand

cheap canada goose jackets belstaff outlet parajumpers outlet timberland outlet peuterey jackets uk peuterey jacket canada goose sale uk parajumpers sale belstaff uk peuterey uk duvetica uk canada goose milano duveticapiumini parajumpers outlet segusino woolrich outlet barbour italia canada goose uomo giacca barbour canada goose roma belstaff outlet piumini duvetica canada goose outlet belstaff pelle peuterey saldi barbour giacca canada goose italia belstaff milano barbour uomo parajumpers segusino belstaff uomo canada goose prezzi